Automatická bolidová kamera

Z projektu štrukturálnych fondov EÚ bola zakúpená automatická bolidová kamera pre tatranské observatóriá Astronomického ústavu SAV.

Viacstaničné fotografické pozorovania patria medzi fundamentálne v meteorickej  astronómii, keďže poskytujú najpodrobnejšie a najpresnejšie informácie o fyzikálnych a dráhových parametroch meteoroidov.  Úspešné nafotografovanie a nález meteoritu Příbram v roku 1959 bolo podnetom pre vznik siete celooblohových fotografických kamier na monitorovanie bolidov a možné vyhľadávanie meteoritov v Československu. Sieť založená v roku 1963 sa rýchlo rozšírila na Európsku bolidovú sieť a ku koncu šesťdesiatych rokov pozostávala zo 46 staníc. Astronomický ústav SAV je súčasťou Európskej bolidovej siete od r. 1964. Prispieval dátami získavanými rôznymi typmi celooblohových kamier na observatóriu Skalnaté pleso do r. 2007. Neskôr bola na pozorovanie využívaná automatická kamera zapožičaná Astronomickým ústavom AV ČR v Ondřejove.

Automatická bolidová kamera pre stanicu v Starej Lesnej má oproti starším typom viaceré vylepšenia. Oproti starším typom je vybavená detektorom celkového jasu oblohy a zlepšením vyhrievaním plášťa a klapiek objektívov, aby bola funkčná aj v drsných tatranských podmienkach. Kamera je v prevádzke od apríla 2012 a zachytila už niekoľko jasných bolidov, pre ktoré boli určené dráhy v atmosfére a dráhy v kozmickom priestore pred vstupom do atmosféry Zeme.

OBRÁZKY
bolidova_kamera_obr1  - Automatická bolidová kamera na stanovišti v Starej Lesnej
bolidova_kamera_obr2  - Snímka z automatickej bolidovej kamery so záznamom bolidu v dolnej časti
bolidova_kamera_obr3  - Ak sa časť meteoroidu v atmosfére nevyparí a dopadne na zemský povrch, jasný bolid skončí dopadom meteoritu
bolidova_kamera_obr4  - Snímka z automatickej bolidovej kamery v trvaní 11 hodín so záznamom troch meteorov z roja Tauríd s prerušeniami dráhy rotujúcim sektorom umožňujúcimi určenie rýchlosti meteoroidov

Žiadateľ

Astronomický ústav SAV
Tatranská Lomnica

asu male
Doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
052-7879142

1. partner

Ústav experimentálnej fyziky SAV
Košice

uef male
Prof. Ing. Karel Kudela, DrSc.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
055-6224554

2. partner

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika
Košice

upjs male
Doc. Mgr. Štefan Parimucha, PhD.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
055-2346240

asfeulogo opvav

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku. / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.